Колко километра бягат средно футболистите и съдиите по време на мач?
Футболът е доста труден спорт, който изисква голяма издръжливост и сила. Това е ясно. Но да вземем базовото усилие в този спорт - замисляли ли сте се колко километра пробягва един футболист по време на мач за близо два часа?
Разстоянието, изминато от футболистите по време на мач, се измерва с помощта на специални технологии. Някои от тях се основават на микрочипове, вградени в топката или в различни предмети, но използването им не намери широко приложение в практиката. Чиповете могат да бъдат вградени в обувките на футболистите. Най-често обаче за измерването се използват видеокамерите на игрището, които непрекъснато заснемат мача.
Вратари
Вратарят прави най-малко движения по време на игра, тъй като не излиза извън наказателното поле. Най-често изминава не повече от 3 км на игра. Има моменти, когато вратарите се движат по-малко от 1 км по време на целия мач, това се случва, когато играят отбори от различни силови категории - вратарят на по-силния отбор прави най-малко движения.
Защитници
Те бягат повече от вратарите. Най-дългата дистанция се изминава от крайните защитници, които трябва да се движат по ръба на игралното поле и да помагат на играчите от своя отбор напред. Централните защитници са ключът към цялата отбранителна система на отбора. Те защитават вратата от атаки и рядко се осмеляват да напуснат вражеската територия.
Полузащитници
Ролята на халфовете им налага да са в добро здраве, както със сърдечно-съдовата, така и с дихателната система. Те трябва да са издръжливи и да имат достатъчно сила. Тези играчи трябва не само да атакуват противника, но и да защитават собствената си врата. Следователно изминават най-дългото разстояние.
Нападатели
Нападателят е един от играчите, които по време на мач осъществяват най-голямо количество движения, шутове, завои, бързи движения от фланга към центъра и обратно и други. Всичко това е много изтощително за тях. Те покриват дълги разстояния (8-9 км), сравними с тези на халфовете (10-11 км на мач).
Колко бяга съдията (и неговите помощници) по време на мач
Разстоянията, които изминават футболните съдии, са съпоставими с тези на самите футболисти на терена. Разликата е, че често съдиите са в напреднала възраст, а и извършват работата си в трудни физически условия. По време на мача те трябва винаги да са близо до топката, тъй като при евентуални нарушения трябва да вземат правилното решение. По време на игра съдията бяга приблизително 10 км, а понякога и 12 км. Страничните съдии имат още по-трудна задача, тъй като трябва постоянно да са на едно ниво с последния защитник и постоянно да ускоряват с тях. Изминатите от тях дистанции са по-малки от тези на главния съдия и средно са 6-7 км, но могат да достигнат и по-високи цифри.
Независимо от ролята на играча, футболът изисква много физически, психически и емоционален стрес от всеки участник на терена. Необходимостта от постоянни тренировки е изключително важна. По време на мач с продължителност 90 или 120 минути трябва да се преодолеят огромни разстояния. Според статистиката сред всички спортове, които изискват придвижване по терен, футболът заема водеща позиция по отношение на разстоянието, което участниците трябва да преодолеят.