Ник Болитиери: “Учете се от моите звезди!”

Вероятно никой друг тенис треньор не е култивирал толкова звезди, както Ник Болитиери. Сред неговите “творения” са Андре Агаси, Борис Бекер, Мария Шарапова и много други. През годините уникалният тенис гуру многократно е споделял съветите си за успешна игра, които помагат за развитието на тенисисти от всички възрасти. Неведнъж е споделял и някои прости упражнения, които прилагат неговите шампиони. 

Тренирайте своите слабости като Томи Хаас

Болтиери в едно от интервютата си разказва: “Когато Томи беше на 16, ме попита“Ник, кога най-накрая мога да излизам на мрежата?” По това време той вече имаше брилянтен удар на задната линия, а бекхендът му беше почти идеален. Имаше и силен сервис. Но волетата му и особено атаките не бяха от предимствата му. Отговорих му: “Бягай до мрежата всеки път, когато сметнеш за необходимо, и така ще разбереш кога си струва да го правиш и кога не.” След това добавих: “Също трябва да следиш и за атакуващите удари никога не се колебай!” Томи прие думите ми сериозно и работеше с часове наред, за да преодолее слабите си страни. Така той разви уникален усет за време, както и перфектна техника на воле.

Съветът ми е: правете като негоТренирайте не само силните си страни, но обръщайте внимание и на тези, които не сте усвоили добре. Благодарение на това играта ви ще стане многостранна и с много варианти.”

Играйте само в коридора за двойки

“Десетилетия наред учех трениращите, че контролът е най-важното нещо в тениса. Най-силните удари няма да донесат никаква полза на играча, ако той не е в състояние да удари пет пъти топката, без да пропусне. Трябва да се упражнявате в точен удар възможно по-често. А когато усвоите как да насочвате топката към която и да е зона на противника, тогава ще стане изключително трудно да бъдете победени. В тренировките на Мария Шарапова и Андре Агаси често използвах едно упражнение - вие с партньора играете в коридора за двойки. Започнете да играете на линията за сервис. Веднага щом ударите топката над мрежата 10 пъти без пропуск, минавате на задната линия и правите същото. Това упражнение помага да придобиете котрол над топката. 

Практичен съвет: когато се чувствате уверени в играта в коридора за двойки, опитайте се да тренирате форхенд и бекхенд, като редувате смяна на ръцете." 

Играйте мачове в полето за сервис

“Повечето хора смятат, че в моята академия професионалните играчи се учат само на силни удари от задна линия. Пълни глупостиВсички мои шампиони постоянно тенират близо до мрежата. Съветвам всички да тренират по този начин независимо дали сте професионалист или любител. За тези тренировки избирайте меки топки. Така прекрасно ще развиете умението за волета, слайсове и къси топки. 

Практически съвет: ако загрявките не ви харесват, заменете ги с игра близо до мрежата - така ще се потрудите доста. Също така пробвайте от време на време да играете с неудобната ви ръка: ако за вас е дясната, играйте с лявата, и обратно.” 

Практикувайте втори сервис 

“Сервирането е един от най-важните удари в тениса всеки треньор ще се съгласи.  Много играчи владеят превъзходно първия сервиз, за който получават точки. Вторият им сервис обаче е толкова слаб, че веднага съперникът взима инициативата. Съветът ми е: ако наистина искате да подобрите играта си, тренирайте втория си сервис

Мария Шарапова е прекрасен пример за безупречен втори сервис. Да, често правеше двойни грешки, но затова причина са нервите й. Но, ако ги балансира, Мария сервираше безпощадно.

Опитайте се да забавите темпото на втория сервис, маркирайте ъглите на терена те са вашите мишени и тренирайте сервис във всякакви варианти.”

Замахвайте като Серена Уилямс

“Пуснете си мач на Серена и наблюдавайте движенията на ръцете по време на замаха. Едва ли в WTA ще се намери друга тенисистка, която да замахва толкова рано. Благодарение на това Серена много рано е подготвена вече за удара и не губи време. Опитайте се като нея: замахвайте колкото можете по-рано. 

Има добро упражнение, което ще ви помогне: вие и партньрът ви разигравате от основната линия. Веднага след като разберете откъде вашият партньор ще удари топката, започвайте да се подготвяте за ответния удар и да отвеждате ракетата назад. За начинаещите съветвам дори да си казват на глас “Сега!” като команда към тях самите, която да изпълняват. Така ще се научите да се подготвяте навреме.”

Не бързайте 

“Под това да не бързате нямам предвид да имитирате професионалистите и след всеки удар да се хващате за кърпата, като така забавяте хода на играта. Говоря за това, че достатъчно често, наблюдавайки любителите, виждам как те са припрени и пренебрегват 20-секундната почивка, която им се полага. 

Съветът ми е: в края на всяко разиграване, след като ударите последната топка, обърнете гръб на противника си. Дишайте дълбоко и съберете отново силите си. През това време си напомняйте, че можете да спечелите играта. Мария Шарапова например никога не се отказваше, вярваше в победата си.” 

Едно, две, три 

Има едно блестящо упражнение! Ако искате да подобрите тактическите си умения, задължително трябва да го изпълняватеРазделете корта на три зони: 1- преден корт, 2 – корт между серис полето и задна линия и задната линия, 3 - пространство зад задната линия. След това играйте с противника си на дълго разстояние, като всеки път анализирате в коя от тирте оределени зони удряте топкта (къде е мимента на удара). Едновременно извиквайте “Едно”, “Две” или “Три” в зависимост от зоната. Това упражнение ще ви помогне по-добре да оценявате ситуацията в играта. 

Практически съвет: правете това упражнение, докато се подготвяте за мач. Колкото повече го използвате по време на тренировка, толкова по-често ще прилагате тази техника в играта.

Борете се за всяка топка 

Прави сте, ако този съвет ви стори съвсем обикновен. Но особено любителите в тениса често забравят, че всяка топка си струва борбата за нея. Винъс и Серена Уилямс например винаги бягат за всяка топка, без значение дали ще е извън очертанията. Развийте това качество. Следете разиграването и реагирайте веднага, след като топката отлети от ракетата на противника. Колкото повече се концентрирате върху топката, толкова по-често ще можете да предвиждате къде ще удари вашият съперник. А колкото по-рано започнете да се движите, толкова по-малко пропуски ще имате.”  

Овладейте бекхенда като Агаси 

“Андре Агаси бе играчът, който най-много ме кали като треньор. Не съм отделял толкова време за никой друг. Стилът му на игра през 80-те и 90-те години беше нещо съвършено особено. Но преди всичко бекхендът му беше най-добрият.  Знаковият за него удар беше от задна линия. Никой друг не беше толкова точен и прецизен като него. Затова упражнявайте постоянно бекхенда си. Овладеете ли го, той ще се превърне в силно оръжие, което малко хора притежават."